Nauka języka obcego

 

W tym wpisie podzielę się z Wami moimi najlepszymi sposobami na efektywną naukę języka obcego. Do matury już niewiele zostało, ale może jeszcze coś do głowy wpadnie.

Jestem ciekawa jakie czujecie emocje myśląc o nauce drugiego języka. Ciężko mi powiedzieć czy większość z was czy może tylko część, ale na pewno są osoby, które na samą myśl przewracają oczami. Znam to uczucie i doskonale rozumiem.
Myślisz, że to nie dla Ciebie, bo przecież masz „ścisły umysł”. Znacznie łatwiej jest przeczytać wszystkie lektury szkolne niż przeczytać kilka stron w obcym języku. Zbyt długa droga, aby swobodnie porozumiewać się – szkoda czasu. Nigdy nie nauczysz się akcentu. Aby opanować WSZYSTKIE czasy np w j.angielskim nie starczy Ci życia.

Wszystko zależy od tego jakie mamy nastawienie. Jeżeli nie chcesz się uczyć, to nie ucz się, ale możesz później żałować. Warto jest pomyśleć nad przyszłością i nad tym jakie możesz mieć korzyści ze znajomości drugiego języka.

Poniżej znajdują się najlepsze sposoby na naukę drugiego języka, w moim przypadku jest to angielski.
Wiele osób zadaje mi pytanie „jaki jest poziom Twojego angielskiego?” albo stwierdza „na pewno Twój angielski jest perfekcyjny”.
Nie ma znaczenia w jakim języku mówimy i tak nie opanujesz wszystkiego perfekcyjnie, a jeżeli ktoś tak Tobie mówi, to jest w błędzie. Ja uczęszczałam do College’u w Anglii i miałam zajęcia z profesorami jak i z normalnymi nauczycielami. Teraz mam zajęcia w prywatnej szkole językowej jeden do jednego. Jaka jest różnica? a taka, że każdy nauczyciel czy profesor uczy inaczej, ale na pewno efektywnie, natomiast każdy z moich nauczycieli mówił jedno i to samo – „Nie jesteś w stanie opanować żadnego języka do perfekcji”. Każdy popełnia błędy i będzie je popełniać. Dlatego na samym początku nauki musicie sobie zdać sprawę, że tak po prostu będzie i na pewno znajdą się osoby, które na siłę będą nas poprawiać, żeby tylko nam wytknąć błąd, ale też będą osoby, które zwyczajnie będą chciały nas poprawić. Najważniejsze, to nie poddawać się. Wiem, łatwo się mówi, a sama mam z tym problem. Oczywiście nie poddaje się, ale delikatnie się denerwuje. Moim błędem jest perfekcjonizm. Chciałabym robić wszystko najlepiej, a nie da się. Nieważne jak bardzo będziesz z siebie zadowolona, ze swojej pracy jaką wykonałaś, pamiętaj, zawsze może być lepiej. Dlatego najlepiej jest perfekcjonizm odłożyć na bok.

Oglądaj

Pierwszym sposobem jest oglądanie filmów i seriali.
Czy czasem nie jest to najlepszy sposób na naukę zęzyków obcych? Dwa w jednym, oglądasz to co lubisz, a przy okazji uczysz się. Wiesz ile osób nauczyło się angielskiego przez oglądanie amerykańskiego YouTube’a? Żeby polepszyć akcent proponuję brytyjskie kanały na YouTube. Co powiedzie o Netflix? Teraz prawie każdy ogląda seriale i filmy właśnie na Netflix. Jest bardzo pomocny, ponieważ mamy opcje z napisami w naszym języku bądź oryginalnym.
Pamiętajcie, oglądanie z napisami bardzo ułatwia naukę.

Słuchaj

Drugim sposobem jest słuchanie i mam tutaj na myśli rozmówki audio, które zazwyczaj mamy dołączone do książek językowych. Natomiast jeżeli chcecie słuchać tylko taką tematykę, która was interesuje, to może warto spróbować Podcasty?
Jeżeli nie wiedzie co to są Podcasty, to już tłumaczę. Jest to zbiór różnych wywiadów, programów coś w stylu Radio, tylko że bez muzyki i bez reklam. Również znajdziecie podcasty o nauce języków. Zazwyczaj są to dwie osoby, które sobie rozmawiają na ten temat i udzielają wskazówek, mówią o najczęściej popełnianych błędach oraz jak sami się uczą. Jest to bardzo pomocne. Polecam podcasty.

Czytaj

Czytanie książęk. Wszystkich, bez wyjątku. Nie ma znaczenia czy jest to książka o modzie, urodzie, pogodzie czy opowiadająca o nastoletniej miłości. Nie ma znaczenia. Kiedy czytacie podkreślajcie nieznane Wam słowa i tłumaczcie.
Po kilku stronach róbcie sobie fiszki czyli karteczki gdzie na jednej stronie jest słówko np. po angielsku, a na drugiej tłumaczenie na polski. Pamiętajcie, że kolejnym krokiem jest ciągłe powtarzanie.
Kiedy macie już pewność, że zapamiętaliście – idziecie dalej.

Jeżeli interesują Was książki z jakich korzystałam i z jakich korzystam teraz, dajcie znać, a zrobię o tym osobny wpis.
O! a może interesuje Was jak wyglądają moje zajęcia w prywatnej szkole? i jak wyglądają moje zajęcia?
Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam i miłego wieczoru życzę!

1 thought on “Nauka języka obcego

  1. Ja właśnie sobie tak pomagam że YT oglądam w wersji angielskiej z subtitles i podcasty też in English. Pomaga. Mój mózg sam myśli wtedy w tym języku.

Komentarze są wyłączone.